Zachowek jest instytucją prawa spadkowego, mającą na celu ochronę interesów najbliższych członków rodziny spadkodawcy. Jest to forma zabezpieczenia dla osób, które w normalnych okolicznościach dziedziczyłyby majątek po zmarłym, ale z jakiegoś powodu zostały pominięte w testamencie.
Wysokość zachowku zależy od wartości udziału spadkowego, który przypadłby danej osobie w przypadku dziedziczenia ustawowego (tj. bez testamentu). W Polsce wynosi on:
Jeśli spadkodawca pozostawił majątek o wartości 1 000 000 PLN i miał dwoje dzieci oraz małżonka, którzy w przypadku dziedziczenia ustawowego dziedziczyliby po 1/3 (czyli każde z nich po 333 333,33 PLN), to każde dziecko oraz małżonek mają prawo do zachowku w wysokości połowy tego udziału, czyli 166 666,67 PLN.
Jeżeli osoba uprawniona do zachowku nie otrzymała swojej części majątku w wyniku testamentu lub darowizn dokonanych za życia spadkodawcy, może dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Jest to roszczenie o zapłatę odpowiedniej kwoty pieniężnej, która stanowi równowartość należnego zachowku.
Podsumowując, zachowek jest ważnym mechanizmem w prawie spadkowym, który zabezpiecza interesy najbliższej rodziny spadkodawcy, zapewniając im minimalną ochronę przed niekorzystnym rozdysponowaniem majątku w testamencie.
Sprawdź jak ustrzec się przed zachowkiem w tym miejscu.
Adwokat Łódź Zgierz – sprawy spadkowe, sprawy cywilne
Kancelaria adwokacka Damiana Grabarskiego prowadzi tego rodzaju postępowania. Na spotkaniu z klientem omawiane są szczegóły sprawy, ze wskazaniem jakie dokumenty i czynności są wymagane dla prawidłowego przebiegu sprawy.
SPRAWY SPADKOWE, SPADEK, ZACHOWEK, WYDZIEDZICZENIE, TESTAMENT, SĄD REJONOWY W ZGIERZU
Zachęcam do kontaktu.