Kancelaria Adwokacka ZgierzKancelaria Adwokacka ZgierzKancelaria Adwokacka ZgierzKancelaria Adwokacka Zgierz
  • -Adwokat Grabarski-
  • -Zakres usług-
  • -Blog-
  • -Kontakt-
Jazda pod wpływem alkoholu.
12 czerwca, 2022
Jak podważyć testament?
14 czerwca, 2023

Jak zmienić spadkobiercę?

Umiera bliska nam osoba. U notariusza bądź w postępowaniu sądowym uzyskujemy poświadczenie dziedziczenia na zasadach wynikających z ustawy – zwykle stwierdzające nabycie spadku przez najbliższą rodzinę. W miejscu zamieszkania znajdujemy jednak testament sporządzony przez spadkodawcę, w którym do spadku powołuje zupełnie inną osobę niż ta, która została już uznana za spadkobiercę? Co wtedy?

Jak uchylić akt poświadczenia dziedziczenia?

Ustawodawca przewidział wyżej opisaną sytuację. Rozwiązaniem jest złożenie do sądu spadkowego wniosku o uchylenie zarejestrowanego poświadczenia dziedziczenia (w postaci postanowienia sądu lub aktu notarialnego) i przeprowadzenie postępowania spadkowego od początku. W takim postępowaniu sąd otworzy i odczyta testament, odbierze stanowiska stron wraz z zapewnieniem spadkowym i wyda własne postanowienie spadkowe. Stanowi o tym art. 679 kpc. Postępowania tego rodzaju są szybkie – Sąd Rejonowy w Zgierzu realizuje je w terminie 3 miesięcy.

Nie musimy martwić się o sporządzony akt notarialny. Sąd na własną rękę zawiadomi odpowiednie organy o uchyleniu tego aktu.

Czy można testament ukryć?

Art. 928 kc przewiduje trzy przykłady zachowań, które uzasadniają uznanie spadkobiercy za niegodnego, a mianowicie, kiedy spadkobierca:

1) dopuścił się umyślnie ciężkiego przestępstwa przeciwko spadkodawcy;

2) podstępem lub groźbą nakłonił spadkodawcę do sporządzenia lub odwołania testamentu albo w taki sam sposób przeszkodził mu w dokonaniu jednej z tych czynności;

3) umyślnie ukrył lub zniszczył testament spadkodawcy, podrobił lub przerobił jego testament albo świadomie skorzystał z testamentu przez inną osobę podrobionego lub przerobionego.

Ukrycie testamentu może zatem w prostej drodze prowadzić do uznania tej osoby niegodnej dziedziczenia. Oczywiście aby to zrobić w pierwszej kolejności musiałaby ona dziedziczyć po osobie, która ten testament sporządziła. Nie ma znaczenia, czy spadkobierca działał sam, czy w porozumieniu z innymi posiadaczami pozostałych oryginałów testamentu. Liczy się jego zamiar i czynności, które dokonała.

A co w razie zniszczenia testamentu?

Oprócz wyżej opisanych konsekwencji osoba taka może zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej. Artykuł 276 kk stanowi, że kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Testament jest dokumentem, który podlega szczególnej ochronie. Również jego ukrycie realizuje znamiona czynu zabronionego.

 

W przypadku zmiany spadkobiercy z ustawowego na testamentowego polecam zapoznać się z terminem zachowku np. w tym artykule.

 

 

Powiązane wpisy

rozwód
29 czerwca, 2023

Rozwód pozasądowy


Czytaj dalej
24 lutego, 2022

Jak ograniczyć władzę rodzicielską. Pozbawienie władzy rodzicielskiej.


Czytaj dalej

Close-up Of A Person's Hand Holding Stack Of Coins

6 lutego, 2022

Rozdzielność majątkowa, co to jest, jak ją zrobić.


Czytaj dalej

ul. Struga 23 lok. 710,
95-100 Zgierz
+48 512 285 930
grabarskidamian@gmail.com
NIP 8212447425

Godziny otwarcia

Codziennie w godzinach 16-20. Spotkanie wymaga wcześniejszego ustalenia i umówienia terminu.

© 2019 Damian Grabarski. All Rights Reserved. Agencja Reklamowa Drabek Design