Naruszenie prawa autorskiego niestety zdarza się coraz częściej. Szeroko pojęty dostęp do różnorodnych zasobów, jaki daje Internet, czy też mnogość pojawiających się na całym świecie dzieł sprawia, że naruszenie praw autorskich może mieć nie tylko celowy, ale również nieświadomy charakter.
Prawo autorskie mieści się w szerszej definicji własności intelektualnej. Jest to zespół norm prawnych upoważniających autora dzieła lub innego uprawnionego podmiotu do decydowania o wykorzystaniu utworu oraz czerpaniu z niego wszelkich korzyści, w tym finansowych.
Prawem autorskim chronione są nie tylko dzieła, jak niektórzy sądzą, artystyczne, ale również jak określa Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wszelkie te, przejawiające działalność twórczą o indywidualnym charakterze, ustalone w jakiejkolwiek postaci, niezależnie do wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Ustawa określa je mianem utworów.
Powyższa ustawa w szczególności określa jakie utwory są przedmiotem prawa autorskiego. Mówi o tym, Art. 1. ust. 2. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
„2. W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:
Warto jednak naznaczyć, że ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych jednoznacznie określa, że „Ochroną objęty może być wyłącznie sposób wyrażenia; nie są objęte ochroną odkrycia, idee, procedury, metody i zasady działania oraz koncepcje matematyczne.” (Art. 1. ust. 2 pkt 2).
Według ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych każdy utwór chociażby miał postać nieukończoną, staje się przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, a jego objęcie ochroną nie wymaga spełniania jakichkolwiek formalności przez twórcę (Art. 1. ust. 2 pkt 3-4).
Naruszanie praw autorskich jest zjawiskiem, można by rzecz, na porządku dziennym. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nawet opublikowanie zdjęcia w mediach społecznościowych bez posiadanych do niego praw jest naruszeniem prawa autorskiego dla jego twórcy.
Zdarza się, że sprawy dotyczące naruszenia prawa autorskiego rozwiązywane są polubownie, ale w większości przypadków pomoc adwokata staje się obligatoryjna, szczególnie gdy twórca spotyka się z kradzieżą (plagiatem) swojego dzieła w celach komercyjnych.
Twórcy, jak określają przepisy, mogą zawalczyć o swoje prawa względem zarówno praw osobistych, jak i majątkowych. Nasi adwokaci specjalizujący się w prawie autorskim pomogą w uzyskaniu odpowiedniego odszkodowania lub wynagrodzenia za naruszenie praw autorskich. Oprócz prowadzenia spraw, w naszej Kancelarii Adwokackiej adwokaci specjalizujący się w prawie autorskim oferują m.in.:
W przypadku naruszenia prawa autorskiego, zawsze znajdują się minimum dwie strony sporu. Osoby, które naruszyły prawo autorskie również powinny skorzystać z pomocy prawnej oferowanej w naszej Kancelarii Adwokackiej. Niekiedy sama porada prawna pomoże załagodzić sprawę naruszenia prawa autorskiego i uchronić się przed poważniejszymi konsekwencjami, szczególnie majątkowymi. Nasi adwokaci prawa autorskiego w profesjonalny sposób obronią przed zarzutami prawa karnego związanego z naruszeniem praw autorskich.