Zawieranie umów to czynność, bez której trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiejkolwiek działalności, a nawet życia społecznego. Dotyczy to zarówno umów pisemnych, jak i słownych, gdyż one również są wiążące. Zawieramy nie tylko umowy w przypadku kupna-sprzedaży, zaciągania kredytów i pożyczek, ale również podpisujemy umowy o pracę, umowy o dzieło, przeniesienie praw majątkowych, czy autorskich. Tak naprawdę umowę można skonstruować i zawrzeć w każdym przypadku, niekiedy jednak jej konstrukcja, czy forma zawierania uregulowana jest prawem. Przykładowo umowa kupna-sprzedaży nieruchomości musi być zawarta w formie aktu notarialnego, ale już umowa kupna-sprzedaży samochodu może być sporządzona samodzielnie, jednakże musi zawierać określoną przed ustawodawcę treść jak m.in. dane kupującego i sprzedającego czy konkretne dane przedmiotu sprzedaży.
Jeśli ustawodawca nie określa konkretnego sposobu, czy postaci zawierania umowy, przyjmuje się zasadę swobody umów, która warto tutaj wspomnieć, nie ma charakteru absolutnego. Oznacza to, że strony nie mają całkowitej dowolności w kształtowaniu treści stosunku prawnego.
Umowa sama w sobie jest wzajemnym układem praw i obowiązków. Powinna zatem chronić interesy obu stron. Ponadto, zgodnie z kodeksem cywilnym cel lub treść umowy nie powinny sprzeciwiać się właściwości (naturze) stosunku, ustawie, a także zasadom współżycia społecznego. Jednocześnie sam ustawodawca nie określa definicji powyższych zagadnień. Umowa nie może wykraczać zatem poza ramy stosunków umownych, które są akceptowane w sferze danego ustawodawstwa, a jej warunki nie mogą być sprzeczne ze sobą. Zatem każda sporządzona i zawarta umowa naruszająca zasady swobody umów może podlegać unieważnieniu poprzez indywidualną ocenę danego przypadku przez sąd.
Zdarza się, iż umowy są konstruowane w taki sposób, że jedna ze stron w efekcie jej podpisania, zostanie wyzyskana. Unieważnienie umowy z powodu wyzysku może nastąpić, gdy niespełnione są warunki równowagi korzyści umowy dla obu stron, przy czym poszkodowany w momencie zawierania umowy znajduje się w pewnym przymusowym położeniu, stanie niedołęstwa lub nie posiada potrzebnego doświadczenia życiowego lub intelektualnego. Jeśli w chwili zawarcia umowy jedna ze stron w zamian za swoje świadczenie przyjmuje bądź zastrzega sobie wartość, która z rażącym stopniu przewyższa wartość jej własnego świadczenia, wtedy można ubiegać się o unieważnienie takiej umowy.
W niektórych przypadkach ustawodawca określa możliwość unieważnienia umowy przez przepisy szczególne. Takim przykładem może być między innymi art. 70 Kodeksu cywilnego, określający możliwość unieważnienia umowy w przypadku prowadzenia, czy wpływania na wynik przetargu lub aukcji w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami lub prawem w ciągu 1 miesiąca od ujawnienia przyczyn unieważnienia.
Unieważnienie umowy może być przedmiotem sprawy sądowej. W tym celu należy wnieść pozew do sądu właściwego dla miejsca wykonania umowy. Powództwo o unieważnienie umowy jest rodzajem powództwa o ustalenie prawa lub stosunku prawnego określone w art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego.
Unieważnienie umów z powodu wyzysku jednej ze stron, naruszenia zasad swobody umów, czy innych powodów wbrew pozorom niejednokrotnie są przedmiotem prowadzonych w naszej Kancelarii Adwokackiej w Zgierzu spraw. Dzieje się tak nie tylko ze względu na nieznajomość przepisów prawa i niechęć skorzystania z pomocy specjalisty przy konstruowaniu oraz sprawdzaniu poprawności umowy przed jej podpisaniem, ale przede wszystkim zbyt dużej ufności.
Jako profesjonalni i doświadczeni w prowadzeniu oraz obronie powództw o unieważnienie umów adwokaci, dokładamy wszelkich starań, aby chronić interesy naszych Klientów! Jeśli podpisałeś niekorzystną umowę i chcesz ją unieważnić, skontaktuj się z nami.
Niezależnie do tego, czy chcą Państwo zawrzeć umowę z podmiotem o dużym stopniu zaufania publicznego np. banki, urzędy, administracje, całkowicie obcą dla Państwa osobą, czy członkiem rodziny, zawsze zachęcamy do skorzystania z pomocy naszych adwokatów. Określą oni, czy sporządzona umowa jest dla Państwa korzystna i czy jest zgodna z prawem, a w razie niejasności podpowiedzą, jak ją skonstruować, aby nie żałować jej podpisania.