Jednym z głównych gałęzi postępowania karnego jest postępowanie nakazowe. Jest to tryb postępowania. dający sądowi możliwość wydania wyroku nakazowego. Częściej odbywa się to na posiedzeniu niejawnym. Nie biorą w nim udziału strony. Również nie jest przeprowadzane postępowanie dowodowe. Sądy bardzo często rozpatrują sprawy o wykroczenia.
W pewnych sytuacjach zamiast normalnie przeprowadzonego postępowania karnego możemy natknąć się w skrzynce pocztowej na przesyłkę sądową zawierającą wyrok nakazowy. Sąd może wydać wyrok nakazowy jeśli wcześniej prowadzone było dochodzenie, a on sam uzna, że przeprowadzenie rozprawy nie jest konieczne, a materiał dowodowy wina nie budzi wątpliwości.
W praktyce Sąd przyklepuje zarzut, który pojawił się w akcie oskarżenia, bez większego zagłębiania się w szczegóły sprawy. Dlatego osoba oskarżona nie jest wzywana na termin rozprawy. Wszystko odbywa się w zaciszu gabinetu i sekretariatu sądu. Wyrokiem nakazowym można orzec wyłącznie grzywnę bądź ograniczenie wolności. Nie jest zatem możliwe wydanie wyroku nakazującego skazującego na karę pozbawienia wolności.
Od wyroku nakazowego należy w terminie 7 dni (!!!) złożyć sprzeciw.
Jego konstrukcja polega wyłącznie na napisaniu, że osoba skazana nie zgadza się z wydanym wyrokiem. Oczywiście należy określić w jakim dniu dany wyrok został wydany i jaką sygnaturą został opatrzony. Przykładowo – Składam sprzeciw od wyroku nakazowego wydanego przez Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi z dnia 31 października 2020 r. wydanego w sprawie V K 100/20.
W przypadku złożenia skutecznego sprzeciwu wyrok całkowicie traci moc, uznaje się go za niebyły. Sprzeciw należy wysłać na adres Sądu, który wydał wyrok. Następnie oczekiwać na termin rozprawy, która zostanie przeprowadzona w zwyczajnym trybie. A najlepiej zgłosić się do adwokata.
W pewnych okolicznościach radzę się zastanowić nad sensem złożenia takiego sprzeciwu. Może bowiem dojść do sytuacji, w której w czasie na oczekiwanie i przeprowadzenie zwykłej rozprawy (po złożeniu sprzeciwu) wydany wcześniej wyrok uległby wykonaniu i zatarciu. Tym samym w momencie pierwszej rozprawy taka osoba mogłaby być już dawno osobą niekaraną w rozumieniu przepisów.
Kancelaria adwokacka Damiana Grabarskiego prowadzi tego rodzaju postępowania. Na spotkaniu z klientem omawiane są szczegóły sprawy, ze wskazaniem jakie dokumenty i czynności są wymagane dla prawidłowego przebiegu sprawy.
adwokat Zgierz, adwokat Łódź, prawo karne, obrońca, pomoc prawna