Zdecydowanie za często dochodzi do sytuacji, w której małżonkowie postanawiają osiedlić się na terenie należącym do rodziców jednego z nich (lub na terenie należącego do małżonka).
Taka nieruchomość nie wchodzi wówczas do majątku wspólnego małżonków, jak w takim razie odzyskać włożoną w nie pieniądze?
Mniejszym problemem jest stan, w którym małżonkowie budowali dom na terenie jednego z nich lub modernizowali dom będący jego własnością. W sytuacji, gdy nieruchomość należy do osób trzecich brak właściwych czynności może spowodować, że jeden z małżonków będzie stratny.
JAKI SĄD I TRYB?
Podział majątku małżeńskiego odbywa się zwykle w Sądzie Rejonowym właściwym dla miejsca położenia samego majątku. Obie wyżej opisane sytuacje można rozwiązać w tym samym postępowaniu dokonującym podział majątku dorobkowego małżonków.
Opłata od wniosku to 1000 zł.
We wniosku należy określić wszystkie elementy majątku, której w ocenie wnioskodawcy wchodzą w jego skład – ruchomości (wyposażenie, auta itp), nieruchomości, prawa majątkowe, oszczędności, obligacje, akcje itd.
W przypadku budowy na nieruchomości należącej do jednego z małżonków w podziale rozlicza się wartość dokonanych nakładów na tę nieruchomość. Należy pamiętać, że zawsze będzie to kwota 1/2 z uwagi na dwie osoby dokonujące te nakłady.
W przypadku dokonania nakładów na majątek osoby trzeciej (np. wybudowania domu na działce teściowej) do majątku wspólnego można wliczyć roszczenie małżonków o zwrot wartości tych nakładów od osoby trzeciej, następnie przyznać to roszczenie jednemu z małżonków z odpowiednią spłatą na rzecz drugiego (1/2 tego roszczenia).
Wartość nakładów są praktycznie zawsze obliczane przez biegłego sądowego i nie można tej opinii zamienić na własną. Stan majątku ustala się na moment dokonania rozdzielności, natomiast wartość na moment wykonywania opinii.
Jestem zwolennikiem ograniczania całego majątku do najpotrzebniejszych i najbardziej wartościowych rzeczy. Składniki mało istotne będą powodować wyłącznie przedłużenie postępowanie i zwielokrotnienie kosztów np. biegłego wykonującego opinię.
Adwokat Łódź, Zgierz – sprawy rodzinne, sprawy cywilne
Kancelaria adwokacka Damiana Grabarskiego prowadzi tego rodzaju postępowania. Na spotkaniu z klientem omawiane są szczegóły sprawy, ze wskazaniem jakie dokumenty i czynności są wymagane dla prawidłowego przebiegu sprawy.
SPRAWY RODZINNE, SPRAWY SPADKOWE, ROZDZIELNOŚĆ MAŁŻEŃSKA, SĄD REJONOWY W ZGIERZU