Spadkodawca sporządził testament i wydziedziczył członka rodziny. Co to znaczy? Jak można wydziedziczyć swoje dzieci? Czy z wydziedziczeniem można walczyć? Czy należy się wtedy zachowek?
CZYM JEST WYDZIEDZICZENIE?
Wydziedziczenie to potoczny termin pozbawienia kogoś prawa do spadku JEDNAK w obowiązujących przepisach oznacza to innego jak pozbawienie członków rodziny prawa do zachowku.
WAŻNE!
Pozbawić kogoś prawa do dziedziczenia na mocy ustawy można wyłącznie na dwa sposoby:
– powołać do całości spadku inne osoby (testament, w którym wskazuje się konkretne osoby, które mają dziedziczyć)
– sporządzić testament negatywny
CZYM JEST TESTAMENT NEGATYWNY?
Jest to każdy testament, w którym wskażemy wolę, aby dana osoba nic po nas nie dziedziczyła – np. wyłączam od dziedziczenia syna …… W takim oświadczeniu nie musimy podawać podstawy swojej decyzji.
Taki testament powoduje, że ta osoba będzie pominięta w kolejce i dziedziczyć będą osoby wskazane po niej dalej w ustawie np. jego dzieci. Musimy zatem pamiętać, aby pozbawić dziedziczenia również te osoby.
Testament negatywny nie równa się wydziedziczeniu – taka osoba nadal ma prawo do zachowku. Może się zatem okazać, że mimo pozbawienia możliwości dziedziczenia danej osoby nie dość, że jego część przejmą jego dzieci, to jeszcze ta osoba dostanie zachowek.
JAK WYDZIEDZICZYĆ?
Pozbawić prawa do zachowku można dokonać wyłącznie w konkretnie opisanych sytuacjach, a mianowicie jeśli uprawniony:
Jedną z wyżej opisanych przyczyn koniecznie należy umieścić w testamencie – bez tego samo słowo wydziedziczenie będzie traktowane jak w/w testament negatywny. Co więcej wskazanym jest aby przyczynę wydziedziczenia opisać w taki sposób, aby nikt z postronnych osób nie miał wątpliwości co do zasadności tej decyzji. Wskazana przez testatora podstawa wydziedziczenia nie może być trywialna – istotnym jest aby obiektywna ocena zachowania takiej osoby nie pozostawiała złudzeń, co do zasadności wydziedziczenia.
WAŻNE!
Nie można wydziedziczyć osoby, jeśli wcześniej doszło do przebaczenia czynu.
JAK WALCZYĆ Z WYDZIEDZICZENIEM?
Osoba wydziedziczona może podejmować skuteczną walkę z taką decyzją. Każdy przypadek jest inny, stąd zasadność udania się do adwokata, który przedstawi możliwości prowadzenia takich działań. Podważyć można tak naprawdę każdy testament, nawet sporządzony przez notariusza.
Adwokat Łódź Zgierz – sprawy spadkowe, sprawy cywilne
Kancelaria adwokacka Damiana Grabarskiego prowadzi tego rodzaju postępowania. Na spotkaniu z klientem omawiane są szczegóły sprawy, ze wskazaniem jakie dokumenty i czynności są wymagane dla prawidłowego przebiegu sprawy.
SPRAWY SPADKOWE, SPADEK, ZACHOWEK, WYDZIEDZICZENIE, TESTAMENT, SĄD REJONOWY W ZGIERZU