Kto może dochodzić kontaktów z dzieckiem? Czy są to wyłącznie rodzice i pozostała najbliższa rodzina? Czy kontaktów może żądać osoba niespokrewniona?
Kontakty reguluje się na podstawie przepisów Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego i Kodeksu Postępowania Cywilnego.
Odpowiadając krótko – kontaktów z dzieckiem mogą, a nawet powinni domagać się przede wszystkim rodzice. Takie żądanie mogą również wysunąć osoby w postaci rodzeństwa, dziadków i powinowatych w linii prostej. W szczególnych wypadkach żądać ustalenia kontaktów mogą również osoby trzecie, jeśli sprawowały nad dzieckiem pieczę przez dłuższy czas.
KRĄG OSÓB
Rodzice mają obowiązek utrzymywania kontaktów z dzieckiem. Brak realizowania tego obowiązku może (ale nie musi) skutkować pozbawieniem władzy rodzicielskiej, zwiększeniem kwoty alimentów, czy nałożeniem na takiego rodzica grzywny.
Kontakty ustalane są zwykle w oparciu o możliwości czasowe rodzica, jego więź z dzieckiem, odległością w jakiej mieszkają rodzice i finalnie zdaniem samego dziecka. Możliwym jest ustalenie tzw. kontaktów naprzemiennych, w których rodzicom przypadać będą równe okresy opieki nad dzieckiem (np. co tydzień). Zwykle jednak kontakty są ustalane np. weekendowo co dwa tygodnie. Należy pamiętać, że odrębnie ustala się kontakty świąteczne, wakacyjne, feryjne oraz ewentualne urodzinowe itd.
Sąd może uregulować kontakty dziecka z rodzicem w różnorodny sposób i w szczególności orzec o:
Pozostałe osoby najbliższe dla dziecka mogą liczyć na znacznie krótsze okresy opieki. Dużo zależeć będzie w takich przypadkach od stopnia przywiązania dziecka do danych osób. Inaczej sprawa będzie wyglądać w przypadku dziadków, którzy sprawowali opiekę nad dzieckiem kilka lat, inaczej natomiast w przypadku dziadków, którzy przypomnieli sobie o wnuku po kilku latach nieobecności w jego życiu.
Powinowaci w linii prostej to najprościej mówiąc małżonek niebędący rodzicem dziecka.
Aby osoby trzecie (niespokrewnione) z dzieckiem mogły domagać się ustalenia kontaktów muszą wykazać, że przez dłuższy czas sprawowały pieczę nad tym dzieckiem. Będzie to przykładowo ciotka, która opiekowała się dzieckiem podczas nieobecności (albo np. hospitalizacji) rodziców i w ten sposób zżyła się z dzieckiem. Żaden przepis nie definiuje czym jest piecza przez dłuższy okres. Można przyjąć, że jest to co najmniej kilka miesięcy.
W każdym z tych przypadków Sąd przeprowadzi postępowanie, w którym osoba będzie musiała wykazać i udowodnić swoje roszczenie. Można śmiało założyć, że w większości spraw będzie przeprowadzone badanie w OZSS, który wyda opinię w zakresie przywiązania dziecka do danej osoby, możliwości i kompetencji opiekuńczych wnioskodawcy.
Wniosek składa się do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka. Więcej tutaj.
Należy pamiętać, że sąd nie zawsze orzeknie zgodnie z wnioskiem i może nie ustalić harmonogramu kontaktów zgodnie z życzeniami rodziców (zwłaszcza w przypadku konfliktu). Musi zapoznać się ze sprawą, ocenić sytuację i orzec z uwzględnieniem dobra małoletniego dziecka. Uregulowane przez sąd zasady kontaktów z dzieckiem powinny być przestrzegane, a uprawniony do spotkań nie może, bez zgody rodzica, u którego dziecko stale przebywa, spotykać się z nim w innych terminach niż te, które zostały określone w orzeczeniu sądu.
Adwokat Łódź Zgierz – sprawy rodzinne, sprawy rozwodowe
Kancelaria adwokacka Damiana Grabarskiego prowadzi tego rodzaju postępowania. Na spotkaniu z klientem omawiane są szczegóły sprawy, ze wskazaniem jakie dokumenty i czynności są wymagane dla prawidłowego przebiegu sprawy.
KONTAKTY Z DZIECKIEM, SPRAWY RODZINNE, ADWOKAT ŁÓDŹ, PORADY PRAWNE, ALIMENTY, ADWOKAT ZGIERZ, SPRAWY ROZWODOWE,